Αναχωρήσεις: 17/08/2024
Αναχωρήσεις: 17/08/2024
Συγκέντρωση στην γραφείο μας στις 07:00 το πρωί, στάση στην Ασπροβάλτα (Κωνσταντινούπολη) για καφέ και τουαλέτα και συνεχίζουμε για Ουρανούπολη απ’ όπου θα πάρουμε το καραβάκι στις 10:30 για να κάνουμε την κρουαζιέρα για το γύρο του Αγίου Όρους (διάρκειας 3 ωρών). Θα αντικρίσουμε πανοραμικά τον καταπράσινο Άθω με τις 20 Μονές και Σκήτες του που δεσπόζουν για περισσότερα από 1000 χρόνια. Το Άγιο Όρος ή Περιβόλι της Παναγιάς όπως το αποκαλούν οι ίδιοι οι μοναχοί είναι μια μοναστική πολιτεία από τα Βυζαντινά χρόνια μέχρι σήμερα. Αυτοδιοίκητο τμήμα του Ελληνικού Κράτους με Ορθόδοξες Μονές αφιερωμένες στη λατρεία του Θεού με οργανωμένη εσωτερική ζωή σύμφωνα με την παράδοση… Άβατο για τις γυναίκες. Πλέουμε στα 500 μέτρα από τις ακτές (δεν επιτρέπεται προσέγγιση πιο κοντά) και αντικρίζουμε τη Σκήτη της Αγίας Άννας, τις Μονές του Αγίου Παύλου, της Σίμωνος Πέτρας, του Αγίου Παντελεήμονα (Ρώσικη), και τη Μονή Ξενοφώντος. Μετά το τέλος της κρουαζιέρας επιστρέφουμε στην Ουρανούπολη. Ελεύθερος χρόνος για φαγητό, καφέ, βόλτα ή παγωτό. Το βράδυ στάση στον Σταυρό για καφέ και παγωτό και στην συνέχεια επιστροφή στην πόλη μας με τις καλύτερες εντυπώσεις.
ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ
O αρχηγός εκδρομής διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής προγράμματος χωρίς παραλήψεις